Spektakl Arki Lwowskiej „Powstała z kolan 1918”

Spektakl Arki Lwowskiej „Powstała z kolan 1918”

        4 listopada wychowankowie internatu uczestniczyli w spektaklu Arki Lwowskiej „Powstała z kolan 1918”. Spektakl został wystawiony w MGOK w Oleszycach i przedstawiał historię odzyskania przez Polskę niepodległości, opowiedzianą za pomocą fragmentów dokumentów, poezji, muzyki, emocji, odnoszących się do okresu sprzed stu lat.

      Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną, ponieważ jest to już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktorzy zobrazowali niewolę naznaczoną walką, cierpieniem, przelaną krwią, aresztowaniami i wywózką pokoleń Polek i Polaków. Uczcili pamięć tych, dzięki którym nasz kraj odzyskał suwerenność. Znakomitą, wyrazistą i zapadającą w pamięć kreację stworzył inicjator Arki Lwowskiej proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach, ksiądz Józef Jan Dudek, który wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego. Przedstawił Marszałka jako wielkiego patriotę, który poświęcił swoje życie dla Polski, dla wolności i niezależności narodu.

       Spektakl był dla wychowanków niezwykłą lekcją historii, patriotyzmu i przypomnieniem jak wielką wartością w życiu narodu i człowieka jest wolność.