Spotkanie autorskie z panem Markiem Sikorskim – pisarzem, publicystą, historykiem sztuki

Spotkanie autorskie z panem Markiem Sikorskim – pisarzem, publicystą, historykiem sztuki

18.12.2018 r. (wtorek) o godzinie 8.00 w auli Zespołu Szkół w Oleszycach odbyło się spotkanie autorskie z panem Markiem Sikorskim, historykiem sztuki, publicystą, pisarzem. Marek Sikorski jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, autorem wielu książek popularnonaukowych oraz utworów literackich (na dzień dzisiejszy jest  prawie czterdzieści publikacji, w tym też ostatnio wydane w postaci e-booków). Pisaniem i wydawaniem książek zajmuje się od prawie dwudziestu pięciu lat. Wydał kilka książek o zabytkach i historii Nysy, Otmuchowa i Lądka-Zdroju a także o ziemi kłodzkiej i regionie krapkowickim. Jest autorem książek popularnonaukowych o mitach związanych ze smokami : „Smok wawelski w kręgu mitu i historii, „Na tropach smoka wawelskiego” oraz „Smoki i smokobójstwo”. Ostatnio wydał kilka zbiorów krótkich opowiadań: „Sen dziwny i straszny”, „Upiór w lustrze”, „Diabelski młyn”, „Człowiek zwany psem” i „Mroczna kaplica cmentarna”. Jego publikacje ukazywały się w języku polskim, niemieckim, czeskim. Spotkanie z młodzieżą naszej szkoły dotyczyło tematu związanego z malarstwem Artura Grottgera: “Legenda Artura Grottgera (1837-1867). Dramat i idea niepodległości”. Pan Marek Sikorski w sposób ciekawy i inspirujący opowiadał o polskim malarzu, jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustratorze, rysowniku, autorze cyklu obrazów o powstaniu styczniowym. Pisarz podkreślał uniwersalizm i ponadczasowość malarstwa Artura Grottgera, wyrażający się, za pomocą sztuki,w zaangażowaniu, patriotyzmie, poświęceniu, walce o niepodległość ojczyzny. Prelekcji towarzyszyła wystawa poświęcona malarstwu Artura Grottgera, oraz twórczości pisarza, przygotowana przez bibliotekę szkolną.