LEKCJA HISTORII w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

LEKCJA  HISTORII w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

Wychowankowie z Internatu  zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Lekcja muzealna w takim miejscu podyktowana została niedawno obchodzonym Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych.

Młodzież z zaciekawieniem słuchała o bohaterstwie polaków pomagających ludności żydowskiej skazanej na zagładę przez okupacyjne władze niemieckie. Za taką pomoc groziła śmierć. Uczniowie obejrzeli materiały archiwalne: druki, fotografie i filmy dokumentalne. Szczególną uwagę skierowali na obejrzenie symbolicznego domu Wiktorii i Józefa Ulmów, gdzie przedstawiono cała rodzinę oraz pamiątki i sprzęty tamtego okresu.

Wiktoria i Józef Ulmowie w 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dali schronienie ośmioosobowej grupie prześladowanych Żydów i ponieśli najwyższą karę. Cała rodzina Ulmów wraz z ukrywanymi Żydami została zamordowana w tym sześcioro małych dzieci i ciężarna Wiktoria.