Konkurs Pieśni Patriotycznej

Konkurs Pieśni Patriotycznej

Dobrze czasem wsłuchać się w melodię i słowa patriotycznych pieśni. Uzmysławiamy sobie wtedy, że dzisiejszą codzienność zawdzięczamy tym, którzy walczyli o niepodległość i wolność Polski.

 

W dniu 21 marca 2019 roku w Internacie Zespołu Szkół w Oleszycach odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Uczniowie przedstawili pieśni patriotyczne w nieco nietypowej formie, w dzisiejszych czasach tak bliskiej młodym ludziom, młodym patriotom. Wcielili się w rolę youtubera i pokazali swój obraz postrzegania patriotyzmu. Poszczególne pieśni uczniowie wykonywali w tradycyjnej aranżacji, ale także w nowej np. w stylu rap.

 

Uwzględniając dobór repertuaru, gatunek muzyki, znajomość tekstu, ogólny wyraz artystyczny publiczność nagrodziła następujących uczestników:

I miejsce Zuzanna Szewczuk (klasa II TH) za wykonanie utworu „Jest taki kraj”

II miejsce Kinga Kowalska (klasa I TŻ)  za wykonanie utworu „Biały Krzyż”

III miejsce ex aequo  Mateusz Maziarz (klasa I BS kucharz) za wykonanie utworu „Ojczyzno ma” oraz Katarzyna Gralec i Patrycja Kornaga (klasa III ZSZ kucharz) za wykonanie utworu „Dziewczyna z granatem”.

Po konkursie wszyscy uczestnicy, nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice podczas karaoke zaśpiewali wspólnie następujące pieśni patriotyczne: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Biały krzyż” „Wojenko, wojenko”.

Nasze wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

 

Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie oraz widzom za wysłuchanie koncertu.