Spotkanie z Orą Regev- autorką książki pt. ,,A rzeka nadal płynie”

Spotkanie z Orą Regev- autorką książki pt. ,,A rzeka nadal płynie”

4 września 2019 r. klasa III TLŻ uczestniczyła w spotkaniu z Orą Regev – autorką książki pt. „A rzeka nadal płynie…” zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleszycach. Spotkanie dotyczyło wspomnień i relacji o życiu matki. Matka, jako jedyna z rodziny, przeżyła wojnę. Autorka, po śmierci matki, w lipcu 2007 roku  przyjechała do Lubaczowa, aby tu szukać swoich korzeni, chciała zobaczyć rzekę, bo to było jedyne miejsce, za którym tęskniła jej matka. Żyją tu nadal ludzie, którzy znali i pamiętają żydowską rodzinę Friedmanów – dziadków Mojsze i Fejge oraz ich dzieci: Lońkę, Minkę i Pepkę. Mieszkali w domu obok młyna nad rzeką. Wszyscy zostali zamordowani. Ocalała jedynie Pepka, pracująca u rodziny Sikorskich w Warszawie. Ora Regev ciekawie i interesująco opowiada o losach swojej mamy, które sama odkrywała i poznawała dzięki wizytom w Lubaczowie i rozmowom z ludźmi pamiętającymi jej rodzinę.
Spotkanie to było dla każdego uczestnika lekcją historii. Autorka przedstawiła niezwykle ciekawy dla polskiego czytelnika obraz przeżyć ocalonych po Holokauście.

Pod koniec spotkania można było zakupić książkę i  otrzymać autograf Ory Regev.