Spotkanie autorskie promujące „Przewodnik. Ścieżkami przodków. Powiat Lubaczowski”

Spotkanie autorskie promujące „Przewodnik. Ścieżkami przodków. Powiat Lubaczowski”

2 marca 2020 roku z inicjatywy Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie do Zespołu Szkół w Oleszycach przyjechali ze Lwowa członkowie Stowarzyszenia „Wyrij” i autorzy ukraińskiego przewodnika po Ziemi lubaczowskiej, który powstał w ramach projektu „Ścieżkami przodków”. Głównym celem było spotkanie z ukraińskimi uczniami naszej szkoły i podzielenie się doświadczeniem.

W przewodniku opisano przede wszystkim ukraińskie dziedzictwo kulturowe (cerkwie, cerwiska, krzyże przydrożne i kapliczki oraz cmentarze) na terenie powiatu lubaczowskiego, a także historię poszczególnych miejscowości, w których do 1947 r. licznie zamieszkiwali Ukraińcy.

 Podczas spotkania autorzy opowiadali o swej pracy nad publikacją, a także o corocznych ekspedycjach organizowanych przez Stowarzyszenie „Wyrij” do powiatu lubaczowskiego, w ramach których porządkowane były cmentarze m.in. w Starym Lublińcu i Suchej Woli. Swoje wystąpienie wzbogacili prezentacją zdjęć i filmem dotyczącym pracy nad przewodnikiem. Szczególnie ciekawa była opowieść Stanisława Kłosowskiego, którego babcia urodziła się w 1940 r. w Starym Bruśnie, a wraz z końcem wojny została wysiedlona do ZSRR.

 

Na zakończenie spotkania wszyscy zainteresowani mogli otrzymać przewodnik, pocztówki z najciekawszymi obiektami, a także zakładki do książek.